TWO STICKS

TWO STICKS
wystawa w ramach programu głównego Think Tank lab Triennale

03.12.2015 - 31.01.2016
wernisaż: czwartek, 3 grudnia 2015, godz. 18:00

Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

W Muzeum Architektury zostanie zaprezentowana wystawa Two Sticks w ramach Think Tank lab Triennale. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Współczesnego.

Ideą prezentacji jest ukazanie rysunku jako najbardziej naturalnego gestu i języka ekspresji twórczej, który zarówno odtwarza, jak i tworzy rzeczywistość. Na wystawie zostaną pokazane prace 9 artystów z Japonii i 9 z Polski. Większość realizacji powstanie specjalnie na tę okazję.

Tytuł „Two Sticks” („Dwa kije”) odnosi się do poszukiwania symetrii i różnic w rozumieniu pojęcia rysunku przez dwie tak odmienne tradycje, a także zwraca uwagę widza na rolę awangardy lat sześćdziesiątych – wciąż mocno oddziałującą na myślenie współczesnych twórców o rysunku. Mury dawnego kościoła i klasztoru Bernardynów, w których mieści się dzisiaj Muzeum Architektury, gościły najświetniejsze kolejne edycje Międzynarodowego Triennale Rysunku. W tym roku, podczas wystawy „Two Sticks” będą stanowiły miejsce spotkania Zachodu ze Wschodem. Rozłożenie wokół ogrodu i krużganków różnorodnych formalnie prac – w dużej mierze instalacji rysunkowych – tworzy rodzaj narracji prowadzącej widza przez wielowarstwowość znaczeń.

Realizacje powstałe na „Two Sticks” staną się kolejną warstwą palimpsestu historii miejsca wykorzystując jego genius loci i kontynuując proces nieustannego wymazywania i dopisywania, nieobcy zarówno kulturze, jak i naturze. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja dwóch filmów – dokumentu o grupie Gutai oraz archiwaliów dotyczących działalności Wrocławskiej Awangardy. Jednym z najważniejszych artystów Triennale jest biorący udział w wystawie „Two Sticks” Sadaharu Horio, przedstawiciel grupy Gutai, który stworzy w Prezbiterium dużych rozmiarów instalację rysunkową.

Program zawiera również przegląd animacji rysunkowych, pochodzących z kolekcji hiszpańskiego Festiwalu Punto y Raya. Przez cztery dni możemy oglądać filmy wybrane przez kuratora przeglądu Maćka Bączyka.

artyści: Ryoko Aoki / Masaya Chiba / Jan Chwałczyk / Wanda Gołkowska / Masanori Handa / Sadaharu Horio / Zon Ito / Zdzisław Jurkiewicz / Bartosz Kokosiński / Natalia LL / Jan Mioduszewski / Chihiro Mori / Mineki Murata / Kazuki Nakahara / Magdalena Starska / Hiraku Suzuki / Aleksandra Waliszewska / Jakub Woynarowski

kuratorzy: Fumihhiko Sumitomo, Daniela Tagowska
asystentka kuratora: Ayako Osanai

FB/