IMAGINE

IMAGINE
przegląd performance rysunkowego
wystawa w ramach programu głównego Think Tank lab Triennale

10.12.2015 – 20.12.2015
wernisaż: piątek, 10 grudnia 2015, godz. 18:00
przegląd performance rysunkowego: 10-11.12.2015

pokazy:
I dzień: 10.12.2015, godz. 18:00 - 21:00
II dzień: 11.12.2015, godz. 18:00 - 21:00

wystawa i pokaz zarejestrowanych wystąpień: 13.12 – 20.12.2015

Muzeum Narodowe
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław

We wrocławskim Muzeum Narodowym zostanie zaprezentowana wystawa pt. Imagine wraz przeglądem performance rysunkowego w ramach Think Tank lab Triennale. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Współczesnego.

Linia, rysunek w kontekście performance stają się formą totalnie efemeryczną, często zakreśloną tylko w przestrzeni lub zbudowaną w naszej wyobraźni. Problem autonomii jest rozszerzony na przestrzeń, czas, artystę i wyobraźnię widza. Stąd apel do publiczności: „IMAGINE”.

Podczas dwudniowego przeglądu zostanie zaprezentowanych 9 performance’ów artystów z Europy i Azji. Przemysław Branas odniesie się do rysunku w sposób najbardziej metaforyczny, zaprezentuje bowiem „rysunek dźwiękiem”. John Court, Fiona Wright a także Alastair MacLennan stworzą rysunki-ślady w procesualnych, wielogodzinnych akcjach. Seiji Shimoda i Mineki Murata uczynią to samo w bardziej dynamicznych wystąpieniach mających korzenie w body arcie. Magda Grzybowska, w akcji którą stworzy wraz z tancerką Anną Wytych oraz wiolonczelistką Emilią Danilecką, odniesie się do architektury budynku Muzeum. Charakterystyczny dla tego obiektu świetlik zostanie zatańczony i zagrany na wiolonczeli. Mehdi Farajpour stworzy taneczny rysunek cieniem, który ma szczególne znaczenie w kulturze perskiej. Dariusz Fodczuk zaprosi wszystkich do wspólnego rysowania czyniąc z publiczności podmiot swojej akcji. Stworzone w trakcie trwania imprezy rysunki wraz z zapisem wideo będzie można oglądać w Muzeum Narodowym od 13 do 20 grudnia.

artyści: Przemysław Branas / John Court / Mehdi Farajpour / Dariusz Fodczuk / Magda Grzybowska & Anna Wytych-Wierzgacz & Emilia Danilecka / Alastair MacLennan / Mineki Murata / Seiji Shimoda / Fiona Wright

kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak

FB/